Йодна профілактика при аварії на АЕС


АЕС

Необхідно знати, що аварія на АЕС супроводжується викидами великої кількості радіоактивного йоду, який, концентруючись в щитоподібній залозі, опромінює її та викликає тяжкі функціональні порушення.

Задля недопущення проникнення та накопичення радіоактивного йоду в організмі людини проводиться йодна профілактика – це блокування  щитоподібної залози людини або йодна блокада, що полягає у терміновому (невідкладному) введенні в організм людини препарату  йодиду калію з метою запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою у разі виникненні радіаційної аварії.

Для проведення йодної профілактики необхідно негайно після оголошення про небезпеку радіоактивного зараження прийняти препарат стабільного йоду – пігулки або порошки йодистого калію. Тоді щитоподібна залоза буде насичена стабільним йодом і не буде наповнюватися радіоактивним йодом. Рекомендовані дози прийому йодиду калія такі:

  • дорослим і дітям більше 2 років – 125 міліграм на добу, це пів пігулки у 250 мг;
  • дітям до 2-х років – 40 міліграм, це приблизно 1/6 пігулки у 250 мг.

Препарат застосовується внутрішнє після їжі разом з чаєм, водою або киселем.

При відсутності препаратів йоду використовуйте звичайний розчин 5% йоду, який є навіть у кожній автомобільній аптечці. Рекомендована доза:

  • людям віком більше 14 років – 40 краплин 5% йоду одразу прийняти з молоком чи водою (за необхідності, з наступної доби по 20-22 краплини 2 рази на добу після їжі на ½ склянки молока або води);
  • для дітей віком від 5 до 14 років 20 краплин 5% йоду з молоком чи водою;
  • для дітей віком від 2 до 5 років 20 краплин 5% йоду розвести в воді і нанести на шкіру йодну сітку тільки один раз;
  • для дітей віком до 2 років 10 краплин 5% йоду розвести в воді і нанести на шкіру йодну сітку тільки один раз.

Захисний ефект нанесення розчину йоду на шкіру такий саме, як ї при прийомі внутрішнє в тих самих дозах. Розчин йоду наноситься тампоном у вигляді  полос на передпліччі або гомілку.

Однократний прийом встановленої  дози  препарату забезпечує високий захисний ефект протягом доби. Для підтримання необхідної концентрації йодистого калію в щитоподібної залозі, особливо при наявності вірогідності повторних надходжень в організм радіоактивного йоду, потрібні повторні прийоми стабільного йоду один раз на добу протягом всього терміну, коли можливе його надходження, але не більше як 10 діб для дорослого населення, 2-х діб для вагітних жінок та дітей віком до 3-х років.

УВАГА! Спізнення з початком йодної профілактики практичнозводить її дію на нуль!
Це принципово важливо!